Samsung Galaxy A18 Price in Pakistan
Samsung Galaxy A18
Rs. 59,999
Coming Soon
Samsung Galaxy A18 Price & Specifications
| Release Date | 11-03-2025 |
| SIM Support | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 200 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
Samsung Galaxy A18 price in Pakistan is 59,999 PKR. Samsung Galaxy A18 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy A18 launched with impressive color options Blue Black,Light Gray,Gold,Light Green. Samsung Galaxy A18 phone weighs only 200 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy A18 is set up with a 50 MP + 5 MP + 2 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 MP2 ensure the smooth performance of Samsung Galaxy A18. The Display of Samsung Galaxy A18 supports Resolution up to 1080 x 2340 pixels and the screen Size is 6.7 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy A18 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A18 Availability
| Expected Price: | Rs. 59,999 |
| Release Date: | March 11, 2025 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Samsung Galaxy A18 Price and Specs
| Samsung Galaxy A18 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 59,999 |